Hastanemiz

Tarihçemiz

  TARİHÇEMİZ

Hastanemiz 1953 yılında 50 yataklı belediye hastanesi olarak hizmete başlamış olup daha sonra iki katı daha 1955 yılında hayırsever vatandaşımız M.Şevki ŞIRVANCItarafından yaptırılmış 1961 yılında da Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na devredilmiştir.1978 yılında Sağlık Kurulları Kurma ve Yaşatma Derneği ’nin önderliğinde ve vatandaş katkısıyla ikinci bina yapılmış ve yatak kapasitesi 150’ye çıkarılmıştır.1996 yılında temeli aynı dernek tarafından atılan üçüncü bina genel bütçe katkılarıyla 1999 yılında C Blok olarak hizmete girmiştir.. D Blok ek poliklinik binası hayırsever vatandaşımız İsa YARAR tarafından Bayram YARARadına yaptırılmıştır. Binanın 2. ve 3. katları Sağlık Kurulları Kurma ve Yaşatma Derneği ‘nce yapılarak 300 yatak olarak tescil edilmiştir. Ek binanın 3. katı ise 2006 Mart ayında Ameliyathane olarak hizmete açılmıştır. Tüm hastane binalarımız 07/07/2014 tarihine kadar halkımıza kesintisiz olarak hizmet vermiştir.

Yeni Akşehir Devlet Hastanesi,   Sağlık Bakanlığımız  ile TOKİ tarafından 19/02/2008 tarihli imzalanan  protokol çerçevesinde 200 yataklı yeni bina olarak planlanmıştır. 01/12/2008 tarihinde Akşehir Belediyesi Başkanlığınca 38.000.00 m² yüz ölçümlü arsa olarak  tahsisi yapılmıştır. Bahse konu taşınmaz  mal 18/06/2009 tarihinde hastanemize teslim edilmiştir.

07/07/2014 tarihinde tüm hizmet birimleriyle eski  180 yataklı hastanemizden yeni 200 yataklı hastanemize taşınma işlemi gerçekleştirilmiş olup, 200 Yataklı Akşehir Devlet Hastanesi yapılan düzenlemeler sonucunda 24/11/2014 tarihinde geçici ruhsatı düzenlenmiştir. Hastanemiz 200 yataklı bir hastane kapasitesinin üstünde verilen sağlık hizmet sunumunun neticesinde,  Sağlık Bakanlığımızın 2023 yılı hedefleri doğrultusunda; oluşturulan yeni Yoğun Bakım Üniteleri, Palyatif Bakım Ünitesi yanında Toplum Ruh Salığı Merkezi (TRSM) ile birlikte  düzenlenen geçici ruhsatı 300 yataklı olarak yeniden düzenlenmiştir. Hastanemiz şuanda da 300 yatak ruhsatlı olarak halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Akşehir Devlet Hastanesi Hastane Yönetimi Başhekim Uzm.Dr.Bülent ERDEM tarafından yürütülmektedir. Ayrıca hastanemiz şu anda 45 Uzman Hekim,18 Pratisyen Hekim  , 338 Sağlık Personeli , 82 Genel İdari Hizmetlerde Görevli Personel, 208 Daimi İşçi (Güvenlik Görevlisi ,Temizlik Görevlisi, Tıbbi Sekreter) ile birlikte  toplam 690  kişi ve ihtiyaca göre geçici olarak atanan görevlilerle hizmet vermektedir.

        

Eylül 2006 tarihinden itibaren hastanemizde hekim seçme hakkı uygulaması başlamıştır. Bu uygulama çerçevesinde her uzman için ayrı bir poliklinik mevcuttur. Hastanemiz genelinde verilen hizmetler otomasyon çerçevesinde yapılmaktadır. Bünyemizde sigarayı bırakma polikliniği bulunmaktadır. Hastanemize günlük ortalama 1500-2000 arası hasta müracaat etmektedir. Çevre İllerin(Isparta, Afyon) ilçelerinden den gelen hasta sayısı oldukça fazla olup bölge hastanesi gibi hizmet verilmektedir.

Hastanemizde modern tıbbi ve teknik alanda Laboratuar  Hizmetleri (Biyokimya, Hormon ,Hematoloji, Mikrobiyoloji, Patoloji), ,  Radyoloji Hizmetleri (Röntgen-Ultrasonografi-Mamografi- Renkli Dopler, Kemik Dansitometresi ), Tomografi, MR(Manyetik Rezonans) Hizmetleri, Kan Bankası, EEG (Elektroansefalografi), EKG (Elektrokardiyografi),Efor Testi, EMG(Elektromiyografi),SFT (Solunum Fonksiyon Testi),NST (Nonstres Testi) ,Odyometri (İşitme testi) ve Yeni Doğan İşitme Testi hizmetleri verilmektedir. Yemekhane, Çamaşırhane ve Bilgi İşlem Birimleri  profesyonel olarak dışardan hizmet satın alınarak yürütülmektedir.

Hastanemizde modern bir hemodiyaliz ünitesi mevcuttur. 16 cihaz ile evlerinden hastaneye, hastaneden evlerine ücretsiz olarak taşınan 40 hastaya hizmet vermektedir.


 Hastanemizde daha önce Hastane yöneticileri tarafından kurulan Hasta Hakları Birimi, Ekim 2005 tarihinden itibaren ayrı bir ünite olarak organize edilmiş Hasta Hakları Birimi etkin bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir.

Acil Servisimiz 2.Seviye Acil Servis standartlarına uygun olarak yapılandırılmış olup, Acil Serviste  Acil Hekimi ve gerektiğinde İcapçı olarak çağrılan tüm branş doktorları ile birlikte 24 saat kesintisiz Acil Sağlık Hizmeti hızlı ve güvenilir bir şekilde verilmektedir Hastanemiz Acil Servisimize kriz ve intihar girişimi nedeniyle müracat eden vatandaşlarımıza destek amaçlı psikososyal destek birimimiz mevcuttur. Vatandaşlarımıza medikal tedavi yanında psikolojik destekte verilmektedir.

300 yatak kapasiteli hastanemizde odalar, hasta ve refakatçisinin tüm ihtiyaçları düşünülerek konforlu bir şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca bütün odalarda televizyon, buzdolabı, klima, merkezi oksijen sistemi, pozisyon ayarlanabilen  yatak, refakatçi koltuğu, banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Tüm hasta odalarımızda hasta yatak başlarında ve lavabolarda hemşire çağırma butonu aktif şekilde kullanılabilmektedir.

Akşehir Devlet Hastanesi olarak her gün yeni başarılar hedefleyen uzman kadromuz ve destek ekiplerimizle sürat ve kaliteyi düşürmeden yeni başarılara imza atmaya devam etmekteyiz.

19 Nisan 2022